Åbningsturneringen

Lørdag den 6/4 åbnedes jubilæums sæsonen med et brag af en turnering.

For tiende år i træk sponserede HOME årets åbningsturnering. Stor tak til Lars Wilkens og Jesper Finnemann-Andersen og tak for løftet om at komme igen til næste år.

Kl. 8.00 var der standerhejsning og næstformand Jørren Kjær holdt åbningstalen, der bød på et stort velkommen til årets unikke sæson, med fokus på klubbens 50- års jubilæum til sommer. Og med fokus på alle de spændende tiltag og investeringer, der fremmer klubben og styrker klubbens motto: Sjællands hyggeligste Golfklub.

Herefter blev 125 glade golfere sendt på banen. En bane som står helt fantastisk flot, trods de store mængder regn vi har fået. Tak til David og greenkeeperne for det fantastiske stykke arbejde der er gjort.

Der var masser af hygge og godt humør, og turneringen afvikledes i fint tempo, selvom der med så mange spillere var der brug for lidt tålmodighed ind imellem.

Efter turneringen stillede Frank op med den fine forårs buffet.

Vinder A rækken: Henrik Kaaber
Vinder B rækken: Thomas Thim Thane
Vinder C rækken:  Peter Otterstrøm

Billeder af alle vinderne:

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *